ترغیب افراد به استفاده از سمعک

نوروپاتی شنوایی چیست؟
شهریور ۵, ۱۳۹۸
دستگاه EP25
دستگاه EP25
شهریور ۵, ۱۳۹۸
ترغیب افراد به استفاده از سمعک

ترغیب افراد به استفاده از سمعک

همه ی ما افرادی را میشناسیم که افت شنوایی دارند ، حتی برخی از افراد هرچند افت شنوایی دارند اما این مشکل را باور نداشته و بلکه میگویند شخص گوینده واضح و صریح صحبت نمیکند.

از میان افرادی که کم شنوایی دارند تنها ۲۰% آنها راضی به استفاده از سمعک هستند، و مابقی این افراد هریک به دلایلی از سمعک استفاده نمیکنند.

عدم استفاده از سمعک میتواند روی زندگی افراد تاثیر منفی بسیار زیادی بگذارد، تاثیر آن روی ازدواج و ارتباط میان اعضای خانواده غیر قابل چشم پوشی بوده و سوءتفاهم هایی که از درک نادرست گفتار به وجود می آید، و چندین مشکل دیگر مشکلات گاها جبران ناپذیری را ایجاد میکنند.

درک صحیح گفتار در افراد از نظر روانشناسی تاثیر بسیار زیادی روی افراد دارد و عدم درک نیز میتواند افراد را گوشه نشین کرده و اعتماد به نفس را پایین می آورد و در نتیجه به بروز مشکلات افسردگی و سردرگمی و بی انگیزگی و …. منجر میشود.

افرادی که افت شنوایی ملایمی دارند ۵ برابر بیشتر از افراد عادی در خطر ابتلا به بیماری آلزایمر (فراموشی) هستند.

کسانی که افت شنوایی ملایم دارند حتی بیشتر از افرادی با افت شنوایی عمیق در معرض آلزایمر قرار دارند.

اگر شخصی افت شنوایی خود را انکار نمود، از نزدیک و به آرامی و شمرده شمرده نیز با او صحبت کنید ، اینجاست که آن شخص به افت شنوایی خود پی میبرد و کم کم آمادگی پذیرش سمعک را پیدا میکند.

در برخی از افراد، غرور آنها اجازه استفاده از سمعک را به آنها نمیدهد و اینگونه پاسختان را میدهند ، سمعک مرا پیر نشان میدهد، از گذاشتن سمعک خجالت میکشم و …. . در پاسخ به این افراد باید بگویید که عدم درک درست گفتار دیگران به شما و روحیات شما آسیب میزند نه استفاده از سمعک. حتی ممکن است ناشنوایی شما جوری دیگر تعبیر شود مثلا شما را کند ذهن بدانند، در ثانی اکنون سمعک هایی نامرئی و کوچکی در بازار وجود دارند که در مجالس عمومی به راحتی قابل شناسایی نیستند.

هزینه سمعک زیاد است… این هم پاسخ برخی افراد است که میگویند توانایی خرید سمعک را ندارند. اکثر این افراد حتی از قیمت سمعک ها اطلاعی ندارند، در بازار سمعک های مختلف با قیمت های مختلف و مناسبی وجود دارند که گمان نمیرود مشکل مالی افراد بهانه خوبی برایشان باشد.

برخی میگویند استفاده از سمعک فایده ای ندارد و جوابگو نیست…. به این افراد پیشنهاد کنید که به صورت آزمایشی از سمعک استفاده کنند، مطمئنا بعد از استفاده متوجه قدرت سمعک میشوند.

برای بررسی میزان افت شنوایی ، به مراکز معتبر شنوایی سنجی محل زندگی خود مراجعه کنید، ما در کلینیک شنوایی سنجی و سمعک مهر با استفاده از جدیدترین دستگاه ها به صورت دقیق میزان شنوایی شما را مورد ارزیابی قرار میدهیم و در رابطه با لزوم یا عدم لزوم استفاده از سمعک به شما مشاوره میدهیم.

کلینیک شنوایی سنجی و سمعک مهر – ادیولوژیست احمد بخت آور

ارتباط واتس اپ