سمعک و وزوز گوش

هایپراکیوسیس فراشنوایی
هایپراکیوسیس فراشنوایی
بهمن ۳, ۱۳۹۶
سمعک استخوانی در ارومیه
سمعک استخوانی
بهمن ۳, ۱۳۹۶
سمعک و وزوز گوش

سمعک و وزوز گوش

وزوز گوش و سمعک

وزوز گوش از اختلالات شنوایی بوده که میتواند بر کیفیت زندگی و سلامت روانی فرد نقش زیادی داشته باشد. با گسترش فناوری و استفاده بیش از حد از تلفن های همراه و دستگاه های صوتی و همچنین صداهای ناهنجار زیاد در محیط زندگی، شیوع وزوز گوش رو به افزایش است.

همچنین وزوز ارتباط بسیار نزدیکی با افسردگی و استرس و بی خوابی دارد. هرچه سن بالاتر میرود و کم شنوایی بیشتر میشود، احتمال وزوز گوش نیز بیشتر میشود.

وزوز گوش در آقایان کمی بیشتر از بانوان است. (دلیل آن میتواند این باشد که آقایان در محیط های با سروصدای بالاتر فعالیت دارند).

اگر با وزوز گوش مواجه شدید– سریعا برای تعیین شدت و فرکانس وزوز به کلینیک شنوایی سنجی مراجعه نمایید ، زیرا در صورتی که زمان زیادی از وزوز گوش بگذرد، این صدا به حافظه سپرده شده و مغز ما آنرا به عنوان صدای اصلی در محیط شناسایی میکند و رهایی از آن بسیار مشکل خواهد شد.

پیشنهاد می شود که درصورت شروع وزوز سریعا انجام ارزیابی وزوز( تعیین شدت و فرکانس وزوز) صورت گیرد زیرا زمانی که زمان زیادی از شروع وزوز فرد گذشته باشد این صدا به حافظه سپرده می شود و مغز آن را به عنوان صدایی که در محیط است شناسایی می کند و درنتیجه رهایی و از بین بردن آن به زمان بیشتری نیاز دارد.

عوامل مهم ایجاد وزوز گوش:

  • پیرگوشی
  • ضربه به سر
  • کم شنوایی انتقالی و یا ناشی از نویز
  • کم شنوایی حسی عصبی ناگهانی
  • بیماری منییر
  • MS بیماری ام اس
  • درگیری سیستم های عصبی مرکزی
  • سکته معزی
  • تومور زاویه پلی مخچه ای (CP angle)
  • بیماری های خود ایمنی

از شایع ترین عوامل وزوز گوش ، کم شنوایی ناشی از نویز است

آیا وزوز گوش با دارو درمان میشود؟

چون دلیل وزوز گوش میتواند ناشی از عوامل بسیار گوناگونی باشد، بنابراین داروها بر روی افرادی میتواند تاثیر گذار باشد و بر روی افرادی بی تاثیر باشد. داروهایی مانند داروهای ضدافسردگی، Zinc، ویتامین ها، داروهای فعال کننده GABA برای وزوز گوش تجویز میشوند.

بهترین درمان وزوز گوش

در مقالات و مراجع پژوهش شده، سمعک یکی از بهترین راهکارها برای درمان وزوز گوش نام برده شده است. امروزه سمعک هایی تولید میشوند که دارای برنامه های وروز میباشند به این صورت که برای پوشش صدای وزوز، صداهایی تولید میکنند، نام این برنامه Tinnitus Manager است که در برخی از سمعکها وجود دارد.

توجه : وزوز گوش به مرور از بین میرود.

چنانچه کم شنوایی مهمترین عامل وزوز گوش محسوب میشود در نتیجه سمعک کم شنوایی افراد را کاهش داده و موجب سازماندهی مجدد مغز شده و به مرور وزوز گوش را برطرف میکند.

آیا استفاده از سمعک وزوز گوش را بدتر میکند؟

خیر – استفاده از سمعک هیچ خطری برای گوش ندارد و نه تنها وزوز گوش را بدتر نمیکند بلگه برای بیماران کم شنوا بهترین گزینه بوده و وزوز گوش را برطرف میکند.

ارتباط واتس اپ