تست تعادل VEMP

دیپلاکیوسیس Diplacusis
دیپلاکیوسیس (دوشنوایی) Diplacusis
خرداد ۱, ۱۳۹۷
تست شنوایی سنجی ASSR
تست شنوایی ASSR
خرداد ۱, ۱۳۹۷
تست تعادل VEMP آزمایش سرگیجه

تست تعادل VEMP آزمایش سرگیجه

تست VEMP

آزمایش VEMP از معروفترین آزمایشهای شنوایی سنجی مبتلایان به کم شنایی به حساب می آید.

تست VEMP برای آزمایش میزان تعادل انجام میشود. این آزمایش عملکرد ساکول، عصب وستیبول تحتانی و شاخه تحتانی عصب دهلیزی را میسنجد. (عصب دهلیزی : عصب مربوط به ارگانهای تعادلی)

همچنین تست شنوایی VEMP برای تشخیص عملکرد ساختار گوش و اعصاب ناحیه گوش انجام میگیرند. در کلینیک شنوایی سنجی مهر با استفاده از جدید ترین دستگاه های آزمایش VEMP ، این تست انجام میشود .

تست VEMP برای چه کسانی انجام میگیرد؟

کسانی که از میزان شنوایی خود گله دارند و احساس میکنند که با کم شنوایی مواجه شده اند. در کلینیک شنوایی سنجی و سمعک مهر علاوه بر انجام آزمایش VEMP برای درمان و علاج کم شنوایی نیز اقدامات مربوطه انجام میشود.

نکات قبل از انجام آزمون VEMP

  • پوست صورت و گردن تمیز باشد
  • در صورت وجود، نتایج سایر آزمون های شنیداری و تعادل را به همراه داشته باشید.

چگونگی انجام آزمایش VEMP:

در طول انجام تست VEMP، یک دستگاه هدفون بر روی گوش فرد قرار گرفته و الکترودهای کوچکی نیز بوسیله چسب مخصوص بر روی عضله گردن فرد متصل میشوند و صدا از طریق هدفون انتقال میابد و در این هنگام الکترودها واکنش عضله را ثبت نموده و بوسیله نرم افزار مخصوص ، مزان واکنش گوش به صدا تعیین میشود.

مدت انجام آزمایش VEMP حدود یک ساعت است.

این آزمایش تنها در کلینیک های تخصصی شنوایی سنجی انجام میشود.

نمودار ادیوگرام بدست آمده از این آزمایش دارای دو ستون بصورت عمودی و افتی بوده که ستون عمودی آن شدت صوت را نشان میدهد و ستون افقی فرکانس هایی که در طول آزمایش VEMP بکار رفته اند را نمایش میدهد.

نمودار آزمایش VEMP نرمال

نمودار آزمایش VEMP نرمال

ارتباط واتس اپ